На "маленьких людях" тримається світ

У мене дві вищі освіти, та довелося працювати двірничкою. Я соромилася і ховала обличчя від знайомих, допоки не сталася трагедія...

Учителі та однокласники пророкували мені блискуче майбутнє. Усе давалося мені - хімія, фізика,біологія. Я знала, що стану медиком або фармацевт. Буду робити операції, рятувати людські життя, винаходити диволіки від евиліковних недруг..

Я вірила і вперто йшла до своєї мети. Не спинило й те, що з першого разу не вдалося вступити до медінституту. На жаль, тоді не можна було пробувати вступати одразу на кілька факультетів і в кілька вишів. "Провалишся" — втрачаєш рік. Мені було шкода гаяти час, тож записалася вільним слухачем на факультет хімії в університеті — майбутньому лікарю це не завадить!

Ходила на лекції, виконувала всі завдання. І виявилася однією з найкращих на курсі. А потім пощастило, бо однокурсник провалив сесію, його відрахували, а мене взяли на його місце.

Отримавши диплом, я знову вступала у медичний, на вечірній факультет. І таки пробилася на фармацевтику!

ЗРУЙНОВАНІ МРІЇ

З яким захопленням я вчилася! Вечорами бігала на лекції, удень працювала в лабораторії. Жила з батьками, вони мені допомагали. Я вимальовувала собі в мріях блискучу кар'єру. Але почалися 1990-ті — й усе полетіло шкереберть.

Ви ж пам'ятаєте ті часи — купони, гіперінфляція, бюджетникам боргують зарплату, до науки нжомунема діла. Мої два дипломи виявилися непотрібними. Ми ледь виживали лише завдяки продуктовій пайці, яку отримував батько-офіцер в армії. І в таку лиху годину я примудрилась закохатися.

Ми не думали про гроші, не планували майбутнього. Відчайдушно кохалися — у чужих кімнатах у гуртожитку, в холодних порожніх кінотеатрах, де на сеанси старих фільмів ніхто, крім таких же парочок, не ходив. Не дивно, що я завагітніла. Він дуже зрадів. Носив мене на руках. Ми планували весілля, от тільки грошей бракувало. "Я поїду до Польщі полуниці збирати, місяць-два — і повернуся", — обіцяв коханий, цілуючи мене в чоло. Я провела його на автобус — і більше не бачила. З Польщі він перебрався нелегалом до Італії, тоді до Іспанії, потім, кажуть, бачили його десь у Британії. Не дзвонив, жодного разу не поцікавився, як там я. Як там його син...

Через проблеми на службі в батька стався інсульт. І ми з матір'ю опинилися у квартирі з двома немічними чоловіками, яких треба годувати з ложечки і міняти їм пелюшки. Маминої вчительської зарплати ми місяцями не бачили — а якщо щось і "капало", цього бракувало навіть на хліб й молоко. Кварт-платні борги зростали. Довелося обміняти нашу гарну велику квартиру у центрі міста на двокімнатну в багатоповерхівку на околиці, з доплатою. Та ці гроші дуже швидко танули... Мені потрібна була будь-яка робота, де б бодай щось платили. Мити посуд у готелі, допомагати на кухні? Готова! Мізерна зарплата, зате регулярно. І позмінна робота — працюєш з обіду до ночі, коли мама вже приходить зі школи.

У ті дні про свої мрії я намагалась не згадувати. Та й ніколи було за всіма тими клопотами.

А МИ ДУМАЛИ, ЩО ТИ В АМЕРИЦІ!

Було вже близько опівночі, коли я йшла додому. З двору побачила, що наші вікна світяться. Зрозуміла: сталася біда. Батько? Чи синок захворів? Відчинила двері, до мене назустріч з плачем вибіг малий. А у кімнаті я побачила маму — на підлозі. А у батька з очей сльоза за сльозою... Сказати нічого не може, тільки гуде щось тривожно, злякано.

Я кинулась до мами — пізно. "Така молода, — ридали сусіди й родичі на похороні. — Тільки 47 років, тож іще жити і жити, а у неї серце спинилося!" Та у труні лежала втомлена, сива, дуже стара на вигляд жінка. Останні три роки геть знищили її. А я ще якось трималася.

Не знала, що робити. Хто ж глядітиме тата і сина, поки я на роботі? Навіть чорні думки з'явилися — припинити муки всім нам, татові, синові, собі. Це ж так просто. Просто підмішати дещо до молока — і все, ніяких клопотів. Мабуть, усе те було написано в мене на обличчі, коли на світанні я після безсонної ночі вийшла вдихнути свіжого повітря. Наша сусідка-двірничка, що мела листя з доріжки, покинула віника. Обійняла мене: "Важко тобі, дитинко". І тут я вперше за всі ці дні заплакала...

Бабці Уляні теж було важко. Спробуйте з гіпертонією, артритом і ревматизмом працювати двірником! "Аможе, ти підеш на моє місце? — запропонувала вона. — Ну, а я допоможу тобі хоч їсти зварити, чоловіків твоїх нагодувати". "Але я не зможу вам платити", — зітхнула я. "І не треба. Дай мені ліжко у кімнаті — більше не прошу". Я довго не думала — погодилася. Тож бабця Уляна стала нам за рідну. Мій син її нині інакше, як бабуленькою, не називає.

Тепер я прокидалася удосвіта. Восени мела листя, взимку відгортала сніг, сипала сіль та пісок. У гумових чоботях, у великій чорній фуфайці — хто б упізнав у мені колишню відмінницю, що готувалася у професори, у герої науки! Я старалася не дивитись на людей. Тільки під ноги. Та все ж, як я не ховалася під широким кашкетом, мене помітила однокласниця Інна.

"Маринко! Думала, ти за кордоном, отримала грант як перспективний науковець і працюєш десь у Німеччині чи в Америці. А ти раптомтут. Що ти тут робиш? І що це за одяг на тобі?" — Інна смикала мене за рукав, стрибала навколо. А я завмерла. "Ви помилилися", — спробувала уникнути неприємних відповідей, відхрестившись від імені та минулого. Але Інка лише сміялася, наче я жартувала. "Ні, ну глянь на неї! Де ти таку фуфайку знайшла? Ну чисто як двірничка!" "Я справді двірничка, — видусила із себе. — У мене син маленький, потрібна робота біля дому".

Інка розгублено крутила на пальці ключі від машини. Модні чоботи, стильна шубка. Однокласниця ж дивилася на мене і бачила суцільну "бідосю". Мабуть, тому вона заїкнулася, що її з чоловіком дім — зовсім поряд. І поцікавилася, чи не знаю я когось, хто б їм міг той дім прибирати.

Тоді я справді почувалася приниженою. Була зла на долю, що так зі мною обійшлася. Узяла та й розбила мої мрії рятувати людей. Хіба не більше користі я принесла б, оперуючи чи створюючи препарати? Знаю, мені б усе вдавалося!

БЕРУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА СЕБЕ

А тоді стався випадок, який усе змінив. В одному з під'їздів, які я прибирала, покрали залізні ґратки, що відгороджували великі вікна у сходових прольотах. Може, на метал здали.

Саме через це сталася трагедія. Компанія хлопців курила у під'їзді. Підлітки посперечалися, почали штовхатися, сваритись. Хтось не розрахував сили — так пхнув друга, що той вилетів просто у вікно. Скло розбилося — і бідолаха випав. Якби були ґратки — усе б минулося. А так — тіло на асфальті, і з-під нього розпливається червона пляма.

Ні мене, ні жек ніхто не звинуватив. Та я сама поставила собі це у провину. Бо ж насправді могла запобіїти трагедії.

А за якийсь час відбулося щось схоже. Я прибирала в Інки, дуже поспішала додому, тож старалася закінчити все як найшвидше. Помахала пилососом, стерла пил, зібрала розсипані іграшки її донечок. Та не дуже ретельно — не побачила, що під ліжко закотишся маленька червона кулька. Я була на кухні, коли кульку знайшла молодшенька, Наталя. Потяглася ручкою — ідо рота. Я лише почула істеричний крик старшої, а тоді хрипіння. Мала ковтнула кульку, та перекрила їй дихальні шляхи. Кілька хвилин — і дитина загине. Але ж у мене медична освіта. Я знаю, що робити: досить перевернути маля догори ногами і постукати по міжребер'ї. Так і зробила. Інка з чоловіком називали мене рятівницею. Та я картала себе: це ж через мій недогляд дитина ледь не померла!

Тоді я по-іншому побачила професії, опанувати які мене змусила доля. Від двірників та прибиральниць також залежать людські життя — і не менше, а ніж від тих же лікарів! Якщо ми занедбаємо свої обов'язки— станеться катастрофа.

Недавно всю Україну сколихнула історія про хлопчика, який упав у незакритий люк. Чому це сталося? Звісно, можна спихати на державу, на недофінансування галузі, на кризу та погану владу. Але ж як би двірник тієї ділянки не був байдужим — дитина була б жива. Чому б не позначити небезпечне місце — та хоча б гілок у люк напхати? Але такі "маленькі люди" не поспішають цього робити. Мовляв, їм не за те платять. А згадайте літню трагедію — коли дівчинка впала з балкона санаторію, бо аварійна конструкція не витримала й гепнула. Так, держава винна, що не виділила гроші на ремонт. Винні ті, хто гроші з бюджету "пиляє", зумисно доводить державні заклади до межі зубожіння — аби потім за копійки викупити у приватну власність. Але чому не знайшлося у цілому санаторії людини, котра зробила б елементарне — зачинила міцно двері на той балкон. Чи хоча б протягла шнурочок і табличку повісила: "Аварійний стан! Не заходити"?

Від "маленьких людей" насправді залежить дуже багато. Вони тримають світ. І вони ж можуть легко його зруйнувати.

Прибиральниця не протре як слід підлогу людина послизнеться, зламає ногу чи розіб'є голову. Маринувальник м'яса у супермаркеті не принюхається як слід до сировини, не перевірить свіжість соусу — і все, ЗО чоловік потрапляють у лікарні, іноді — в реанімацію. Водій позіхне за кермом — і люди в маршрутці травмовані після аварії.

Після тих випадків я вже не ховала очі й не соромилася свого заняття. Хай соромиться той, хто погано виконує свою роботу. А я роблю все, що від мене залежить.

Нині я працюю провізором в аптеці. Не розробляю ліки, як мріяла, а продаю їх. І щоразу маю можливість когось урятувати. Бо ж знаю досконало, які таблетки — помічні, а які — лише "харчова добавка" й обман споживача. Я розберу найгірший почерк лікаря. Підкажу правильну дозу і застережу від помилок при вживанні та побічних ефектів. Я не стала професором. Але я на своєму місці. Зрештою, як і будь-де. Адже знаю: світ якщо і врятує щось, то це тільки наша небайдужість. Коли ми не будемо мовчки оминати відчинені люки і коли будемо простягати руку тим, хто потребує нашоїдопомоги...

Марина, м. Львів

Джерело: "Моя сповідь" №11(23)